JAKIE ZŁĄCZKI POTRZEBNE SĄ DO ZBIORNIKA NA WODĘ
Dopasowanie akcesoriów do zbiornika na wodę jest niełatwym zadaniem, ponieważ wymaga przemyślenia każdego niuansu. Przede wszystkim, chcemy ułatwić Państwu kwestię wyboru niezbędnego elementu – złączy – i zaproponować najmniej skomplikowane rozwiązania.
ROZMIAR ZŁĄCZY?
Otwory w zbiorniku pełnią dwie ważne funkcję: odpływu i dopływu wody oraz instalacji akcesoriów i złączy. Gdy zastanawiacie się Państwo, jaki rodzaj i rozmiar złączy wybrać, należy wziąć do uwagi pojemność zbiornika oraz przeznaczenie wody.
- Pojemność zbiornika. Im większy zbiornik, tym większe złącza są potrzebne, aby sprawnie przepuszczać wodę w odpowiedniej ilości. W małych zbiornikach wystarczają mniejsze złącza (np. ¾’’), które regulują wolniejszy przepływ. Dla dużych zbiorników przemysłowych złącza muszą być odpowiednio szerokie, aby szybko napełniać i opróżniać zbiornik (od 1’’ wzwyż).
Zbiorniki w naszej ofercie posiadają już gwinty standardowe, zalane plastikiem. Aby zacząć korzystać z otworu gwintowanego, wystarczy jedynie przewiercić plastik: Oferta UHPLAST
MATERIAŁ ZŁĄCZY?
Kluczową zasadą jest, aby złącza były odporne na korozję i działanie czynników zewnętrznych. Woda (szczególnie deszczówka) może mieć różną kwasowość, dlatego materiały, z których wykonane są złącza, powinny być odporne na działanie chemiczne.
· Złącza z tworzyw sztucznych są lekkie, odporne na korozję i stosunkowo tanie. Nie reagują chemicznie z wodą, dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu. Prawie wszystkie nasze zbiorniki o pojemności 1000 l wzwyż posiadają gwinty plastikowe.
· Mosiądz jest odporny na korozję i działanie czynników chemicznych, a także wyjątkowo trwały i wytrzymały na duże ciśnienia. Często stosowany w zbiornikach na wodę pitną i w instalacjach, gdzie wymagana jest wysoka higiena, ponieważ mosiądz nie sprzyja rozwojowi bakterii. Sprawdza się również w połączeniu z systemami pompowymi i zaworowymi. Większość naszych zbiorników o pojemności do 1000 l mają złączki mosiężne.
· Stal nierdzewna jest bardzo trwała, nawet w trudnych warunkach, dlatego że nie koroduje i jest odporna na wysokie ciśnienie. Do produkcji złączy wykorzystuje się również żeliwo i aluminium, ale złącza te nadają się głównie do zbiorników przemysłowych, które nie wymagają przestojów ani częstych napraw.
Jako producent zalecamy stosowanie przede wszystkim plastikowych złączy, zwłaszcza w zbiornikach o dużych objętościach, ponieważ te plastikowe najlepiej się sprawdzają z czasem ze względu na to, że są wytłoczone w tworzywie samego zbiornika.
LICZBA ZŁĄCZY?
Co do liczby złączy – w standardowym zbiorniku do użytku domowego wystarczą zwykle 2–3: jedno wlotowe, jedno wylotowe oraz, opcjonalnie, złącze przelewowe lub złącze wentylacyjne. Większe systemy mogą wymagać dodatkowych złączy do zasilania pomp czy podłączenia kilku punktów poboru wody.
My również możemy zamontować dodatkowe gwinty od ¾’’ do 2’’ w każdym płaskim miejscu zbiornika: złącze od 3/4 do 2 cali.
Gdybyście potrzebowali Państwo kranika do swojego zbiornika, mamy je w ofercie: kranik 3/4''.
PODSUMOWANIE Dobór odpowiednich złączy do zbiornika na wodę jest kluczowy dla jego funkcjonalności. Wybierając jakiekolwiek akcesoria, należy przemyśleć, do jakich celów zostanie wykorzystywany zbiornik i o jaki zakres objętości wody chodzi.
Jeżeli szukacie Państwo sposobów na obudowę zbiornika na deszczówkę, zapraszamy
do przeczytania kolejnego artykułu z poradami dotyczącymi montażu i użytkowania: Jak obudować zbiornik na deszczówkę?