JAK WYPROSTOWAĆ WGNIECENIA W ZBIORNIKU PLASTIKOWYM

JAK WYPROSTOWAĆ WGNIECENIA W ZBIORNIKU PLASTIKOWYM

Zwykle zbiorniki plastikowe wybiera się ze względu na ich kompaktowość, trwałość, odporność termiczną oraz chemiczną. Jednak nie są wolne od ryzyka powstania wgnieceń, które czasami powodują problemy z funkcjonalnością. Naprawa może być rozwiązaniem na krótką metę, więc w niektórych przypadkach zakup nowego zbiornika okazuje się bardziej opłacalny. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby oraz ograniczenia, które mogą Państwo napotkać w usuwaniu wgnieceń. Zachęcamy do przeczytania o:

· metodach usuwania wgnieceń i ich skuteczności;

· nieodpowiednich metodach;

· w jakich przypadkach naprawa się nie opłaca.

METODY USUWANIA WGNIECEŃ

1. Podgrzewanie na słońcu

Zbiornik należy napełnić wodą i wystawić na działanie promieni słonecznych. Ciepło spowoduje rozszerzanie się plastiku, a woda zapewni odpowiednie do nadania kształtu ciśnienie.

Skuteczność:

o Nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt, ponieważ wykorzystuje się jedynie energię słońca.

o Ciepło równomiernie działa na ścianki zbiornika.

o Ciśnienie jest stosunkowo niskie, więc jest to standardowa metoda na usuwanie nie zbyt poważnych wgnieceń.

Ograniczenia: jeśli zbiornik jest mocno uszkodzony lub plastik jest osłabiony, efekty mogą być niewystarczające lub w ogóle zgubne, ponieważ nagrzewanie do wysokiej temperatury (najczęściej jest to od 40 stopni wzwyż) może prowadzić do osłabienia ścianek zbiornika w niektórych miejscach.

2. Podgrzewanie suszarką do włosów

W tym przypadku okaże się użyteczna suszarka do włosów lub opalarka. Należy przez 3-5 minut podgrzewać miejsce wgniecenia, aż tworzywo stanie się miększe i podatne na wyprostowanie. Następnie trzeba szybko schłodzić powierzchnię, używając sprężonego powietrza. Jeśli odwrócimy taką puszkę do góry dnem i naciśniemy spust, zamiast powietrza zacznie wydobywać się bardzo zimny gaz. Zamiast sprężonego powietrza można użyć kostek lodu.

Skuteczność: 

o Jest widoczna jedynie w przypadku małych wgnieceń.

o Plastik może przywrócić sobie pierwotny kształt dzięki nagłemu spadkowi temperatury.

Ograniczenia: im grubsza jest struktura tworzywa oraz im bardziej złożone są uszkodzenia, tym mniej słuszną jest ta metoda. Im cieńszą ściankę ma zbiornik, tym większe jest prawdopodobieństwo powstania dziur.

3. Zastosowanie gorącej wody

Zamiast rozgrzewać na słońcu napełniony zbiornik, można od razu zalać wgniecenie bardzo gorącą wodą. Ciepło rozluźnia strukturę plastiku, co ułatwia powrót do pierwotnego kształtu.

Skuteczność:

o Metoda ta jest najprostsza i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, w przeciwieństwie do tej poprzedniej.

o Jednak, jak i w przypadku wykorzystania suszarki, ta metoda nie jest skuteczna w razie większych wgnieceń. Konieczne może być wielokrotne powtórzenie procesu.

Ograniczenia: zastosowanie tej metody może prowadzić do osłabienia ścianek zbiornika w niektórych miejscach i dalszego powstania dziur.

4.  Zastosowanie próżni lub pompy ssącej

Zaleca się zastosowanie pompki próżniowej lub dedykowanego narzędzia do usuwania wgnieceń (np. przyssawek).

Skuteczność:

o Metoda ta jest najbardziej efektywna w przypadku dużych, płytkich wgnieceń na równych powierzchniach.

Ograniczenia:  jest mniej skuteczna w przypadku ostrych zagięć lub nierówności. Oprócz tego, nie każdy ma w domu takie narzędzie.

5. Napełnienie zbiornika powietrzem pod niskim ciśnieniem

Trzeba stworzyć ciśnienie w pustym zbiorniku (np. za pomocą kompresora z regulacją ciśnienia).

Skuteczność:

o Jest to najlepszy sposób na wypchnięcie wgniecenia od wewnątrz ze względu na to, że nie skutkuje on porysowaniem tworzywa.

Ograniczenia: jednak zbyt wysokie ciśnienie może spowodować całkowite uszkodzenie zbiornika aż do zniszczenia. Należy postępować bardzo ostrożnie.

NIEODPOWIEDNIE METODY

Być może, nieraz spotkali się Państwo z sugestią dotyczącą wykorzystania metody PDR (Paintless Dent Repair). Jest ona powszechnie stosowana do usuwania wgnieceń w metalowych elementach pojazdów. Jednakże, wymaga ona dużo narzędzi specjalistycznych i jest bardziej czasochłonna w porównaniu do innych metod. Jej zastosowanie w przypadku plastikowych zbiorników jest ograniczone.

Należy pamiętać, że nie wszystkie metody naprawy są odpowiednie dla poszczególnych rodzajów tworzywa.

KIEDY NAPRAWA SIĘ NIE OPŁACA?

Mimo że naprawa może być skuteczna w przypadku niewielkich wgnieceń, w wielu sytuacjach warto rozważyć zakup nowego zbiornika, szczególnie w poniższych przypadkach.

· Powtarzające się uszkodzenia: jeśli zbiornik jest narażany na ciągłe obciążenia lub uderzenia, naprawy tylko zabiorą dużo czasu, a nie przyniosą korzyści. Aby zaoszczędzić wysiłek, najlepiej od razu wybrać zbiornik, wyprodukowany z mocniejszego tworzywa.

· Uszkodzenia strukturalne: pęknięcia czy odkształcenia wpływają na szczelność ścianek i bezpieczeństwo użytkowania.

· Ciągłe wydatki i strata czasu: wielokrotne naprawy oraz inwestycja w narzędzia mogą przekroczyć koszt zakupu nowego zbiornika.

Nasza firma produkuje zbiorniki metodą formowania rotacyjnego, co sprawia, że zbiorniki plastikowe są wytwarzane w jednym kawałku. Eliminuje to ryzyko przecieków czy osłabienia w miejscach połączeń. Oprócz tego, produkcja tą metodą nie wywołuje naprężeń wewnętrznych, co zwiększa wytrzymałość i trwałość tworzywa. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą UHPLAST, w której znajdą Państwo certyfikowane zbiorniki:

· od 60 do 8000 l;

· na wodę pitną, chemikalia, deszczówkę itp.; 

· do transportowania lub przechowywania cieczy;

· do kamperów lub na przyczepę, do wąskiej przestrzeni w domu lub na podwórku. A nawet prysznice letnie;

· objęte 2-letnią gwarancją producenta. 

Podsumowanie: naprawa wgnieceń może być praktycznym rozwiązaniem w niektórych sytuacjach, ale nie zawsze jest najlepszym wyborem. Zakup nowego zbiornika zapewnia trwałość, niezawodność i zgodność z aktualnymi standardami. Jeśli zastanawiają  się Państwo nad modernizacją, warto wybrać produkt, który spełni potrzeby przez lata.